nabla-logo

Projekty

Journal Club

Pyrkon

Jako koło naukowe koordynujemy stoisko „Desant Fizyków" w strefie naukowej największego w Polsce festiwalu fantastyki – Pyrkonu. Nasz projekt ma na celu popularyzację nauki i inspirowanie do odkrywania fascynującego świata fizyki.

Journal Club

Journal Club jest to sekcja funkcjonująca z misją wprowadzenia studentów w świat literatury naukowej oraz zapoznawania ich z rozwojem fizyki współczesnej. Podczas spotkań odbywających się co dwa tygodnie, siedząc wspólnie przy herbacie i ciastkach, omawiamy artykuły naukowe dotyczące takich tematów jak: optyka kwantowa, informatyka kwantowa czy sieci neuronowe. Część spotkań poświęcamy również historii badań przełomowych dla obecnej nauki.

Projekty przy współpracy z IFT

Jako koło naukowe tworzymy z udziałem oraz patronatem Instytutem Fizyki Teoretycznej PWr platformę, dzięki której aktywni i chętni studenci mogą na wczesnych etapach swojej edukacji wyższej poznać jak to jest współpracować z naukowcem. Organizujemy niewielkie kilkuosobowe grupy projektowe, które wraz ze swoim opiekunem naukowym opracowują zagadnienia z szerokiego spektrum fizyki teoretycznej. Niektóre te projekty na późniejszym etapie stają się podstawą do prac naukowych, a niektóre po prostu wzbogacają zasób wiedzy młodego adepta fizyki. Co roku w ramach podsumowania edycji organizujemy konferencję, na której uczestnicy projektu mogą wymieniać się wiedzą oraz spostrzeżeniami. Inspirująca zabawa dla młodych czeladników fizyki.

Qubit

Sekcja informatyki kwantowej Qubit zrzesza studentów zainteresowanych zastosowaniami mechaniki kwantowej w algorytmice. Spotkania odbywają się co dwa tygodnie, na których zapoznajemy się z bramkami kwantowymi, tworzymy układy kwantowe i przeprowadzamy symulacje obliczeń. Bierzemy także wspólnie udziały w warsztatach i maratonach programowania kwantowego.

Q-Ant

W kilkuosobowych grupach konstruujemy różnorodne przyrządy umożliwiające obserwację zjawisk fizycznych. Wspólnie rozwiązujemy napotkane po drodze trudności i udoskonalamy nasze zdolności techniczne. Dzięki samodzielnemu tworzeniu urządzeń dokładniej poznajemy prawa fizyki dobrze się przy tym bawiąc. Nasze projekty to między innymi: generatorem Van De Graaffa, komora Wilsona oraz transformator Tesli.

Kawiarnia szkocka

Na wzór matematyków z Lwowskiej Szkoły Matematycznej spotykamy się w barze/kawiarni i rozwiązujemy różne ciekawe zadania, rozmyślamy nad zagadkami logicznymi w świetnym towarzystwie. Jest to świetny sposób na relaks i oderwanie się odrobinę od uczelnianej rzeczywistości pozostając w naukowej atmosferze.